Friday, April 25, 2008

שתי ידיעות אודות הפעילות ביפו

שני צעירים הפגינו נגד "הגירוש מיפו" - ונעצרו


בעת שמאות בני אדם ציינו מול מוזיאון האצ"ל בת"א 60 שנה למערכה על יפו, הפגינו עשרות פעילי שמאל במחאה על "הנכבה הפלשתינית"

מאת יגאל חי


המשטרה עיכבה אמש (חמישי) לחקירה שני צעירים שהתפרעו במהלך הפגנה מול מוזיאון האצ"ל בטיילת של תל אביב, בעת שבמקום נערכה עצרת לציון 60 שנה למערכה על יפו. המפגינים מחו ואמרו, כי "גירוש תושבי יפו מ-48' ועד היום לא נראה לנו כסיבה למסיבה."

העצרת חתמה יום של סיורים מיוחדים, שאורגן על ידי המרכז למורשת מנחם בגין ומשרד הביטחון, ברחובות שכונת נווה צדק בהם ניהלו לוחמי האצ"ל את ההתקפה על יפו ועל שכונתה הצפונית, מנשיה. מטרת הקרב הייתה לשים קץ להתקפות על שכונותיה הדרומיות של תל אביב, התקפות שגבו עשרות הרוגים ומאות פצועים, מירי צלפים ערבים.

קבוצת הפעילים, בהם חברי ה"ועדה העממית למען ערביי יפו", אנשי עמותת "זוכרות" ופעילים חברתיים מתל אביב, קיימו סיור אלטרנטיווי מחאתי, באותו מסלול. בעלון שהפיצו הפעילים נכתב, כי "ציון 60 שנה למדינת ישראל מהווה גם הזדמנות טובה לראות את הצד השני של הקמת המדינה: הנכבה הפלשתינית. הסיור בעקבות ניצחון אנשי האצ"ל הוא גם סיור בעקבות חורבן יפו וגירוש תושביה."

בהפגנת הפעילים למען יפו השתתפו עשרות מפגינים, ששרקו במשרוקיות ותופפו על מחבתות וצלחות. המשטרה נערכה בכוחות גדולים לאירוע וגידרה את המפגינים במחסומים, במטרה למנוע מהם מלהתקרב למוזיאון. במהלך ההפגנה התעמתו המפגינים עם השוטרים, עד שאלו הרחיקו את המפגינים מהמקום.

==========================================

המשטרה עצרה צלם בעת שמילא את תפקידו

צלם "העיר" תיעד ריסוס כתובות גראפיטי במחאה על סיורים למורשת האצ"ל, נעצר ומצלמתו הוחרמה אף שכלל לא השתתף במעשה

מאת רוני זינגר-חרותי


בית משפט השלום בתל אביב שיחרר אתמול (חמישי) בצהריים חמישה עצורים, בהם צלם עיתון "העיר" אורן זיו, לאחר שנתפסו בלילה כשהם מרססים כתובת גראפיטי באזור נווה צדק במחאה על סיורים למורשת האצ"ל שנערכים במקום. זיו נכח במקום לצורך עבודתו, ולא השתתף בריסוס הכתובות.

סמוך לשערה 02:00 הגיעו חבורת הצעירים, איה זמיר, דן אואן, אנה מירקין ואדר גריבסקי, כשהם מלווים בזיו, למתחם סוזן דלאל. מהמקום מתחילים הסיורים שמקיים בית האצ"ל במסגרת ציון 60 שנה למדינת ישראל. הסיורים נמשכים עד לבית האצ"ל סמוך לשפת הים, ובמסגרתם מסופרת מורשת הארגון. הצעירים התכוונו לרסס כתובות מחאה לאורכו של המסלול, וזאת בטענה כי סיפורי המורשת אינם כוללים את סיפורם של תושבי יפו הערבים במלחמת העצמאות. עוד טוענים הפעילים כי אצ"ל פעל כארגון טרור לכל דבר ויש לספר זאת.

השוטרים התעלמו

הצעירים החלו לרסס כתובת אחת בה נכתב "לאן נעלמו ערביי יפו?", ואולם בעודם עושים זאת עצרו אותם בלשי מרחב ירקון במשטרת תל אביב. זיו סיפר ל"הארץ" כי מיד הוציא את תעודת העיתונאי שהוא מחזיק בתוקף והציג בפני השוטרים וכן אמר כי הוא במקום לצורכי עבודה.

ואולם השוטרים התעלמו מדבריו ועצרו אותו, וכן החרימו את מצלמתו. במשך שעות ארוכות הוחזקו החמישה במעצר, אף שהצלם ביקש לעדכן את מערכת "העיר" בעניין, ואף שטען כי החוקרים יכולים לאמת את טענותיו אם רק ישוחחו עם עורכיו. עם זאת, השוטרים לא איפשרו לו לשוחח עם איש.

השופט: הפעילות אינה מעלה עילת מעצר מסוג שהוא

החמישה הובאו הבוקר לבית המשפט ובמהלך הדיון טען נציג המשטרה כי הצלם השתתף באופן פעיל בהשחתת הרכוש. השופט עידו דרויאן, כתב בהחלטתו כי "פעילות של השחתת מקרקעין מכוערת וחמורה ככל שתהיה לא מעלה ולא מעוררת כל עילת מעצר מסוג שהוא". באשר לצלם כתב כי "קיימת סבירות גבוהה שאכן שהה במקום לצורך ביצוע עבודתו העיתונאית". השופט שיחרר ארבעה מהחשודים בערבות עצמית נמוכה, ואילו באשר לעיתונאי כתב כי לא מצא שום בסיס או צורך להציב תנאי לשחרורו.

לאחר ששוחרר אמר זיו ל"הארץ" כי הוא מצלם מזה כשנתיים בעיתון "העיר" אירועים
שונים, ובשבוע שעבר צילם את ההכנות של ארגון האצ"ל לסיורים ואתמול התבקש על ידי המערכת להצטרף לפעילות המחאה. "צלמים וכתבים מצטרפים לפעילויות מחאה שונות ולא ברור לי למה המשטרה מתעקשת לעצור עיתונאים שבסך הכל ממלאים את תפקידם". עם זאת, המשטרה מסרבת להשיב לו את מצלמתו.


עוד כתבה

No comments: